Aktualizováno 15.6. 2017 20:52
blíží se změna

Řidiče čeká revoluce! Ministerstvo plánuje nové technické průkazy

Zdroj: TV Nova

Majitele vozů čeká revoluce, do dvou let by měli k novému autu dostat i zbrusu nové technické průkazy. Velikostí mají připomínat platební karty a mají být vybavené čipem s daty z technické prohlídky a dalšími informacemi. Má to zamezit falšování údajů o vozidle. Česká republika je jednou z posledních zemí, kde takovéto technické průkazy ještě nejsou.

Malý technický průkaz je nezbytným dokladem pro všechny majitele aut. Co se velikosti týče, zas až tak malý není. Ministerstvo dopravy teď uvažuje o jeho zmenšení. Nový technický průkaz má být stejně velký jako platební karta, takže se bez problému vejde i do peněženky. Navíc by měl nově obsahovat i čip.

 

"Tento čip bude sloužit buďto pro kontrolu policie nebo pří nějaké silniční kontrole nebo případně se dá využít i stanice technické kontroly," vysvětlil tiskový mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

 

"Lze do něj zapisovat různá data, minimálně se do něj zapisují data, která jsou přímo na tom technickém průkazu, ale je možné rozšířit tyto data o nějaké další informace typu technická kontrola, bodový systém řidičů a tak dál," přiblížil Tomáš Hebelka ze státní tiskárny cenin.

 

Novou podobu malých technických průkazů řeší ministerstvo dopravy už několik let, přesto zatím nedokáže říct, kdy by mohly být dostupné.

 

"Odhadovat teď, jestli to bude trvat dva roky, tři, čtyři, to by nebylo seriózní, je to zkrátka záměr který chceme udělat," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

 

 

Malé technické průkazy s čipem mají například i na Slovensku. Tam se vydávají už bezmála sedm let. "Jsme opravdu jednou z posledních zemí, která má ten starý tip, což je ta zafoliovaná kartička a tento nový tip v současné době skutečně zavádíme jako jedni z posledních v rámci EU," doplnil Vomáčka.

 

Kromě malých technických průkazů by se v budoucnu mohly změnit ochranné bezpečnostní prvky i na těch velkých a to proto, aby nebylo snadné je padělat.
 

tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.6. | 21:33 overal
27
Náš policejní stát opět dotahuje šrouby! Výmluva na padělatele je vskutku ...
3.7. | 19:21 tomáš fuk
0
Pochopitelně když jedete na stk a máte najeto např 210 000 a před další stk to ...
16.8. | 23:36 Milena Švabíková
2
Náhlasit nevhodný komentář
Čím více novot, tím více problémů bude...asi je potřeba vytvořit více pracovních míst a obsadit další židle na úřadech... přitom je hafo práce ve fabrikách...
3.7. | 19:31 tomáš fuk
4
Náhlasit nevhodný komentář
vymejšlej nesmysly zapomínaj že mezi lidma jsou konstruktéři , a mnoho lidí kteří ted maji bezstarostný přivýdělek jen díky počítačum a pár programum něco jako je např tor browser internetový prohlížeč prostě díky ekologii se kurví vše kdysy dobré motory jsou dnes nahrazovány jejich nefunkčními kopi
3.7. | 19:26 tomáš fuk
1
Náhlasit nevhodný komentář
zadobu než jsiza totáče přetočil tachometr dneska sdobrym programem a přístrojem uděláš uplně vše a dobrej manik se dostane i do softweru a udělá ti tam co budeš chtít a nikdo nic nepozná , protože ty dostaneš druhej počítač kde budou upravený data ale pro ostatní bude neviditelný proto jeto vpohodě
3.7. | 19:21 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pochopitelně když jedete na stk a máte najeto např 210 000 a před další stk to necháte sjet z 280 000 na 215 000km tak poznaj co? nic protože se to dá upravit ve všech systémech ve voze ani v servise VW v německu na nic nepřišli , díky programum přímo z VW čím více elektroniky tím lépe
3.7. | 19:15 tomáš fuk
5
Náhlasit nevhodný komentář
bodový stav hmm? a co když mam auto pujčené???Prostě prachy prachy akorát jak nás dojit a dělat z nás pitomce
19.6. | 20:14 Jiří Kuchta
4
Náhlasit nevhodný komentář
Autore! Víš jaký je rozdíl mezi slovy TIP a TYP ? Mám dojem, že je ti to šumák !
16.6. | 10:26 slastep
8
Náhlasit nevhodný komentář
Přehrát záznam na kartě bude pro vybavené podvodníky daleko jednodušší, než se trápit s výrobou papírového dokladu.
16.6. | 10:20 slastep
12
Náhlasit nevhodný komentář
Jako vždy z nás dělají voly. Řidičáky jsme vyměnili několikrát prý kvůli EU, teď nám je omezují na deset let(aby měli práci pro davy úředníků(voličů). Např. v německu platí stále 30 let staré papírové řidičáky(a platí jim po celé evropě) bez ometení a nové vydávají také bez omezení. Podobná situace.
16.6. | 08:35 Petr Kelenda
13
Náhlasit nevhodný komentář
Jen zapomněli dodat,že na podvodech se nejvíc podílejí sami zaměstnanci dopravních inspektorátů!Stát by si měl udělat pořádek především u svých zkorumpovaných zaměstnanců,kteří pouští do provozu auta,která ani neexistují nebo mají papíry z nějaké bouračky z Německa.
16.6. | 07:13 Josef Čákora
18
Náhlasit nevhodný komentář
Proč lžete? Z 27 států Unie je mají jenom 3. Navíc naše doklady jsou proti některým státům z hlediska ochrany naprosto luxusní. Navíc teď přijdete s novým autem a odcházíte rovnou s tzv. malým TP. Po novu na něj budete čekat. Na STK, na úřady a Policii budou muset koupit čtečky, to bude stát raketu.