Aktualizováno 15.6. 2017 20:52
blíží se změna

Řidiče čeká revoluce! Ministerstvo plánuje nové technické průkazy

Zdroj: TV Nova

Majitele vozů čeká revoluce, do dvou let by měli k novému autu dostat i zbrusu nové technické průkazy. Velikostí mají připomínat platební karty a mají být vybavené čipem s daty z technické prohlídky a dalšími informacemi. Má to zamezit falšování údajů o vozidle. Česká republika je jednou z posledních zemí, kde takovéto technické průkazy ještě nejsou.

Malý technický průkaz je nezbytným dokladem pro všechny majitele aut. Co se velikosti týče, zas až tak malý není. Ministerstvo dopravy teď uvažuje o jeho zmenšení. Nový technický průkaz má být stejně velký jako platební karta, takže se bez problému vejde i do peněženky. Navíc by měl nově obsahovat i čip.

 

"Tento čip bude sloužit buďto pro kontrolu policie nebo pří nějaké silniční kontrole nebo případně se dá využít i stanice technické kontroly," vysvětlil tiskový mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

 

"Lze do něj zapisovat různá data, minimálně se do něj zapisují data, která jsou přímo na tom technickém průkazu, ale je možné rozšířit tyto data o nějaké další informace typu technická kontrola, bodový systém řidičů a tak dál," přiblížil Tomáš Hebelka ze státní tiskárny cenin.

 

Novou podobu malých technických průkazů řeší ministerstvo dopravy už několik let, přesto zatím nedokáže říct, kdy by mohly být dostupné.

 

"Odhadovat teď, jestli to bude trvat dva roky, tři, čtyři, to by nebylo seriózní, je to zkrátka záměr který chceme udělat," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

 

 

Malé technické průkazy s čipem mají například i na Slovensku. Tam se vydávají už bezmála sedm let. "Jsme opravdu jednou z posledních zemí, která má ten starý tip, což je ta zafoliovaná kartička a tento nový tip v současné době skutečně zavádíme jako jedni z posledních v rámci EU," doplnil Vomáčka.

 

Kromě malých technických průkazů by se v budoucnu mohly změnit ochranné bezpečnostní prvky i na těch velkých a to proto, aby nebylo snadné je padělat.
 

tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.6. | 21:33 overal
21
Náš policejní stát opět dotahuje šrouby! Výmluva na padělatele je vskutku ...
19.6. | 20:14 Jiří Kuchta
0
Autore! Víš jaký je rozdíl mezi slovy TIP a TYP ? Mám dojem, že je ti to šumák !
19.6. | 20:14 Jiří Kuchta
0
Náhlasit nevhodný komentář
Autore! Víš jaký je rozdíl mezi slovy TIP a TYP ? Mám dojem, že je ti to šumák !
16.6. | 10:26 slastep
2
Náhlasit nevhodný komentář
Přehrát záznam na kartě bude pro vybavené podvodníky daleko jednodušší, než se trápit s výrobou papírového dokladu.
16.6. | 10:20 slastep
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jako vždy z nás dělají voly. Řidičáky jsme vyměnili několikrát prý kvůli EU, teď nám je omezují na deset let(aby měli práci pro davy úředníků(voličů). Např. v německu platí stále 30 let staré papírové řidičáky(a platí jim po celé evropě) bez ometení a nové vydávají také bez omezení. Podobná situace.
16.6. | 08:35 Petr Kelenda
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jen zapomněli dodat,že na podvodech se nejvíc podílejí sami zaměstnanci dopravních inspektorátů!Stát by si měl udělat pořádek především u svých zkorumpovaných zaměstnanců,kteří pouští do provozu auta,která ani neexistují nebo mají papíry z nějaké bouračky z Německa.
16.6. | 07:13 Josef Čákora
6
Náhlasit nevhodný komentář
Proč lžete? Z 27 států Unie je mají jenom 3. Navíc naše doklady jsou proti některým státům z hlediska ochrany naprosto luxusní. Navíc teď přijdete s novým autem a odcházíte rovnou s tzv. malým TP. Po novu na něj budete čekat. Na STK, na úřady a Policii budou muset koupit čtečky, to bude stát raketu.
16.6. | 01:39 stupurak10
6
Náhlasit nevhodný komentář
Česko jsme jediný stát co vláda navrhuje samé ptákoviny a prezident to podporuje.
15.6. | 22:32 nichts obernichts
13
Náhlasit nevhodný komentář
Pri obrovskych EU dotacich uz to melo byt zavedeno davno a to bez poplatku. A udaje o ridici??? Ty tam nemaji co delat. Jedna se o TECHNICÁK - nic vic!
15.6. | 21:33 overal
21
Náhlasit nevhodný komentář
Náš policejní stát opět dotahuje šrouby! Výmluva na padělatele je vskutku trapná, protože ti budou mít tuto technologii k dispozici dříve, než vydají naše úřady první nový techničák!